Cesta autom do Chorvátska

Odporúčané trasy zo Slovenska do Zahrebu

Asi najväčší výber troch rôznych ciest do Chorvátska majú motoristi zo západného Slovenska a Považia. Zároveň majú najväčšiu dilemu, ktorú cestu si vybrať.

 1. Bratislava – Graz – Maribor – Záhreb, dĺžka trasy: 440 km

Najdrahšia, a ak nie sú zápchy pred Slovinskom aj najrýchlejšia cesta k moru vedie z Bratislavy cez rakúsky Graz po diaľnici A2 a potom cez Maribor v Slovinsku až do Záhrebu. Rizikom na tejto cesty môžu byť rozsiahle zápchy. Je najdrahšia na poplatkoch vzhľadom k tomu, že motoristi využívajú diaľničné poplatky troch krajín. Je asi o 80 kilometrov dlhšia ako trasa cez Maďarsko.

 • Orientačný čas: 4 hod 30 min
 • Diaľnice Rakúsko: 8,50 Eur
 • Diaľnice Slovinsko: 15 Eur
 • Diaľnice Chorvátsko: 6,40 Eur
 • Palivo pri spotrebe 7 l/100 km: cca 45 Eur
 • Celkové náklady na jednu cestu: 80 Eur

Aby ste sa vyhli plateniu vysokého diaľničného poplatku v Slovinsku, odporúčame:

► na trase cez Rakúsko hneď za hraničným prechodom Spielfeld odbočiť z diaľnice na Šentilj a absolvovať trasu do Mariboru a Ptuju po starej ceste.

► na trase cez Maďarsko a Slovinsko hneď za prechodom Redics na kruhovom objazde odbočiť doľava na Lendavu a v obci Lendava odbočiť na Mursko Središče – Čakovec.

 1. Bratislava – Rajka – Csorna – Szombathely – Goričan – Záhreb,     dĺžka trasy: 380 km

Za 202 km dlhý prejazd cez Maďarsko po ceste E65 sa neplatí a navyše odbočkou z Lenti do Letenye sa dá Slovinsku vyhnúť úplne. Hoci je cesta kratšia, rýchlejší nebudete, ale môžete ušetriť od 23 € do 38 € na poplatkoch, niečo aj za palivo, pretože tempo jazdy je pomalšie. Mnohé úseky ciest sú už pokryté novým asfaltom a zlepšili sa aj dopravné značenia na dôležitých uzloch. Na túto cestu sa ale nevydávajte v nedeľu po polnoci, keď sa na cestu púšťa stádo kamiónov. Je to krátka a lacná cesta, aj keď na druhej strane pomalá a ťažšia na orientáciu.

 • Orientačný čas: 4 hod 50 min
 • Diaľnice Chorvátsko: 4,40 Eur
 • Palivo pri spotrebe 7 l/100 km: 35 Eur
 • Celkové náklady na jednu cestu: 40 Eur
 1. Bratislava – Gyor – Székesfehérvár – Záhreb,  dĺžka trasy: 453 km 

Ak vyrážate do Chorvátska východnejšie od Dunajskej Stredy alebo aj z Bratislavy odporúčame zísť na diaľnicu M1 a potom z Gyoru  buď si zvoliť smer Budapešť a následne cez spojnicu M0 a M7 až do Chorvátska, alebo z Gyoru rovno dole na Székesfehérvár a odtiaľ už po diaľnici M7. Jednoduchá, pohodlná a rýchla cesta, trochu dlhšia a preto aj drahšia.

 • Orientačný čas: 4 hod 40 min
 • Diaľnice Maďarsko: 10,20 Eur
 • Diaľnice Chorvátsko: 5,50 Eur
 • Palivo pri spotrebe 7 l/100 km: 47 Eur
 • Celkové náklady na jednu cestu: 65 Eur
 1. Ružomberok – Banská Bystrica – Budapešť – Balaton  – Záhreb, dĺžka trasy:520 km  

Zo stredného Slovenska odporúčame trasu cez Šahy na Budapešť a odtiaľ už po diaľnici M7 do Chorvátska. Je to rýchla a pohodlná cesta, len úsek pri Budapešti je trochu náročnejší a pomalší ale v noci je premávka plynulá.

 • Orientačný čas: 5 hod 50 min
 • Diaľnice Maďarsko: 10,20 Eur
 • Diaľnice Chorvátsko: 5,50 Eur
 • Palivo pri spotrebe 7 l/100 km: 55 Eur
 • Celkové náklady na jednu cestu: 70 Eur
 1. Košice – Milhosť – Miškolc – Budapešť – Balaton – Záhreb, dĺžka trasy: 653 km 

Z východného Slovenska je najvýhodnejšia cesta cez Maďarsko po diaľnici  Miškolc – Budapešť. Diaľničnú známku sa oplatí kupovať až na hranici alebo na pumpe v Maďarsku. V Budapešti môžete využiť diaľničnú skratku M31 z diaľnice M3 až priamo na obchvat M0. Je to rýchla a pohodlná cesta, spotreba paliva na diaľnici je o niečo vyššia.

 • Orientačný čas: 6 hod 30 min
 • Diaľnice Maďarsko: 10,20 Eur
 • Diaľnice Chorvátsko: 5,50 Eur
 • Palivo pri spotrebe 7 l/100 km: 70 Eur
 • Celkové náklady na jednu cestu: 85 Eur

Odporúčané trasy od Zahrebu na Makarskú rivieru

 1. Záhreb – Karlovac – Makarska riviéra, dĺžka trasy: 450 km

Trasa zo Záhrebu pokračuje ďalej po diaľnici cez Karlovac – Mala Kapela – Gornja Ploča  – Zadar – Pirovac – Šibenik – Vrpolje –Dugopolje / výjazd z diaľnice –  Split – Krilo – Omiš – Brela – Baška Voda – Promajna – Krvavica – Makarska  – Tučepi – Podgora – Drašnice – Živogošče – Drvenik

resp. Mala Kapela – Gornja Ploča  – Zadar – Pirovac – Šibenik – Vrpolje – Dugopolje – Šestanovac / výjazd z diaľnice –  Brela – Baška Voda – Promajna – Makarska  – Tučepi – Podgora – Drašnice – Živogošče – Drvenik

 • Orientačný čas: 4 hod 30 min
 • Diaľnice Chorvátsko:  22 Eur
 • Palivo pri spotrebe 7 l/100 km:  48 Eur
 • Celkové náklady na jednu cestu: 70 Eur

Trasa cez Bosnu a Hercegovinu na Makarskú rivieru

ZO ZÁPADNÉHO SLOVENSKA:  BA – Mossonymagyarovár – Csorna – Szombathely – Kormend – Lenti -Letenye – Goričan  (alebo Rédics- Lendava)  Čakovec – Varaždin -Záhreb-Karlovac – Rakovica –Bihač – Bosanski Petrovac – Drvar – Bosansko Grahovo – Livno – Aržano – Cista Provo – Donja Brela – Brela – Baška voda –Makarská – Tučepi Podgora – Drašnice- Živogošče- Drvenik

ZO  STREDNÉHO  SLOVENSKA: Ružomberok – Banská Bystrica – Zvolen Šahy – Budapešť – Barcs – Virovitica – Daruvar – Bosanska Gradiška – Banja Luka – Mrkonjić Grad – Jajce – Bugojno – Kupres – Tomislav Grad – Aržano – Cista Provo – Donja Brela – Brela – Baška voda –Krvavica- Makarská – Tučepi -Podgora – Drašnice- Živogošče- Drvenik

Z VÝCHODNÉHO  SLOVENSKA: Prešov – Košice – Milhost – Tornyosnémeti – Miskolc – Budapešť – Mohács – Kneževo – Osijek – Djakovo – Bosanski Šamac – Doboj – Zenica – Sarajevo – Konjic – Jablanica – Mostar – Metković – Ploče – Gradac – Drvenik – Igrane – Drašnice -Podgora – Tučepi – Makarska

NON-STOP stravovacie a hygienické zariadenia: Po starej ceste – reštaurácia MACOLA a BORJE v Korenici, hygienické zariadenia v mestečku Turanj – motorest Žganjer a Plitvické jazerá. Na diaľnici sú odpočívadlá s čerpacími stanicami a reštauráciami každých 40-50 km.

Max. povolená rýchlosť v obci mimo obce na rýchlostnej ceste na diaľnici:

RAKÚSKO:50 km/h100 km/h100 km/h130 km/h
SLOVINSKO:50 km/h90 km/h100 km/h130 km/h
MAĎARSKO:50 km/h90 km/h100 km/h130 km/h
CHORVÁTSKO:50 km/h90 km/h100 km/h130 km/h

Diaľničné poplatky

RAKÚSKO – Diaľničné poplatky sa platia formou diaľničných známok, ktoré sa predávajú na hraničných prechodoch (Berg, Kitsee za EUR), v Rakúsku na benzínových pumpách alebo v pobočkách rakúskeho auto-motoklubu ÖAMTC, alebo na Slovensku v pobočkách cestovnej kancelárie Autoturist. Nálepka pre osobné automobily (do 3,5 t) stojí 8,50 €/10 dní, 24,80 €/2 mesiace a 82,70 €/rok.

MAĎARSKO  – platí saformou diaľničnej známky na diaľnici M0, M1, M3, M5, M7 – cesta smerom na Budapešť (zo stred. a vých. Slovenska). Za osobné auto do 3,5 t sa platí 2.975 HUF/týždeň (platí 9 dní), 4.780 HUF/mesiac a 42.980 HUF/rok.

SLOVINSKO – platí sa formou diaľničnej známky. Pre vozidlá do 3,5 t s 2 nápravami stojí 15 €/týždeň, 30 €/mesiac, 110 €/rok.

CHORVÁTSKO –  platí sa formou poplatku za prejdený úsek podľa kategórií vozidiel:

 1. kat. – vozidlá s 2 nápravami, do výšky 1,30 m nad prednou nápravou, okrem vozidiel kombi, dodávka
 2. kat. – vozidlá s 3 alebo viac nápravami do výšky 1,30 m nad prednou nápravou vrátane kombi vozidiel.
CIEĽ CESTYTRASA – VÝJAZD – POPLATKY V HRKI. KAT.II. KAT
Makarská riviéraMakarská riviéra – Goričan – Záhreb – Karlovac – Šestanovac238367
SplitSplit, Makarská – Goričan – Záhreb – Karlovac – Dugopolje (Split)222341
Makarská riv. po starej cesteGoričan – Záhreb – Karlovac5995
Trogir, KaštelaGoričan – Záhreb – Karlovac – Prgomet209322
Šibenik, Solaris,  VodiceGoričan – Záhreb – Karlovac – Šibenik195301
Vodice, Tribunj, MurterGoričan – Záhreb – Karlovac – Pirovac186289
Pakoštane, BiogradGoričan – Záhreb – Karlovac – Benkovac176274
Zadar, Petrčane,Goričan – Záhreb – Karlovac – Zadar162254
Pag,NovaljaGoričan – Záhreb – Karlovac – Posedarje159251
Starigrad – PaklenicaGoričan – Záhreb – Karlovac – Maslenica156245
RijekaGoričan – Zahreb – Karlovac – Delnice – Rijeka110186
IstriaTunel UČKA z Rijeky na západné pobrežie Istrije2942
IstriaRupa-Rijeka (vstup zo Slovinska)815
Ostrov KrkKRČKI most (spiatočny listok)3546

Diaľničné poplatky je možné uhradiť aj elektronicky, prostredníctvom ENC – prístroja, ktorý je k dispozícii na každom vstupe na diaľnicu. Je to o 21,74% lacnejšie.

Aktuálne informácie o situácii na cestách, poplatkoch, trasách nájdete na www.hac.hr (chorvátske diaľnice) a www.hak.hr  (Chorvátsky automobilový klub).

Podľa novely chorvátskeho trestného zákona, ktorý je už v platnosti, môže ísť do väzenia vodič aj vtedy, ak prekročí rýchlosť o 50 km/h v obci alebo na mieste s obmedzenou rýchlosťou. Mieru nebezpečnosti jazdy, za ktorú sa môžete dostať aj na tri roky do väzenia, určuje chorvátsky policajt na mieste, takže si treba dávať pozor najmä na jazdu pod silným vplyvom alkoholu (od 1,5 promile v krvi) alebo omamných látok, jazdu v zakázanom smere alebo predbiehanie cez plnú čiaru.

V Rakúsku, Maďarsku, Slovinsku aj Chorvátsku  sa jazdí s rozsvietenými svetlami 24 h, na sedadle spolujazdca nesmie sedieť dieťa do 12 r. alebo osoba menšia ako 150 cm, dieťa do 12 r. alebo osoba menšia ako 150 cm sa smie prepravovať len v autosedačke, reflexná vesta patrí k povinnej výbave – v Rakúsku musí byť oranžovej farby.